prof. Wojciech Maciejowski

Wojciech Maciejowski

Prof. Wojciech Maciejowski – tenor

Urodzony w 1961 roku w Poznaniu. Przez 10 lat był chórzystą i solistą  Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jerzego Kurczewskiego. Jest absolwentem muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Podyplomowego Studium Dyrygenckiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Wydziału Wokalno – Aktorskiego  Akademii Muzycznej w Poznaniu ( dyplom z wyróżnieniem klasa prof. Ewy Wdowickiej ).

W 1990 roku był stypendystą Towarzystwa Mozartowskiego i Akademii Mozarteum w Salzburgu, gdzie pod kierunkiem prof. E. Häfligera i E. Tappy pracował nad interpretacją muzyki Mozarta.

Wojciech Maciejowski jest laureatem konkursów wokalnych: trzy nagrody na Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, I nagroda na Konkursie Moniuszkowskim w Warszawie w 1989 roku. Od 1988 roku współpracuje z teatrami operowymi w kraju (Poznań, Bytom, Kraków, Łódź, Szczecin ) i za granicą (Bruksela, Antwerpia, Monachium, Salzburg, Frankfurt a/Main, Praga, Berno). Występował także na znanych festiwalach muzycznych m.in. Łańcut, Kudowa, Brighton, Tokio, Praska Wiosna, Wiener Klassik, Mozartwoche Salzburg, Wratislavia Cantans współpracując z tak zna-nymi dyrygentami jak : Gerd Albrecht, Sylvan Camberling, Silvio Varviso, Hans Zender, Bernard Heitink, Stefan Stuligrosz, Tomasz Bugaj, Wojciech Michniewski, Tadeusz Wojciechowski, Jerzy Salwarowski .  Na swym koncie ma liczne nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe w Polsce, Czechach, Niemczech, Belgii, Austrii i Stanach Zjednoczonych.

W latach 1999 – 2003 pełni funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Świnoujskie Dni Muzyki < Viva la Musica >. Od 1996 roku prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W roku 2003 uzyskał w Akademii Muzycznej w Warszawie tytuł doktora habilitowanego sztuki. Od 2008 roku pełni funkcję Dziekana Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Poznaniu.