prof. Rudolf Piernay

Rudolf Piernay

Prof. Rudolf Piernay rozpoczął swoją edukację muzyczną w miejscowości Stadt gdzie ukończył konserwatorium, a następnie rozpoczął studia w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Berlinie. Tam otrzymał stypendium przyznane przez Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD), która skierowała go na stypendium do Royal Academy of Music, a następnie do Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Studiował tam równocześnie fortepian i śpiew solowy. Jego najważniejszymi nauczycielami śpiewu byli: prof. Harry Gottschalk w Berlinie, Joy Mammen, Walther Gruner i Lucie Manen w Londynie, Cornelius Reid w Nowym Jorku i Pierre Bernac w Anglii i we Francji, z którym studiował głównie repertuar kompozytorów francuskich.

Już jako student zdobył kilka ważnych nagród i dwukrotnie stanął na Podium dla Młodych Solistów (Podium für Junge Solisten) finansowanym przez Niemiecką Radę Muzyki, co zaowocowało ponad 100 koncertami oratoryjnymi w całych Niemczech w ciągu zaledwie dwóch sezonów. Od tego czasu regularnie występował na scenach koncertowych (głównie w repertuarze oratoryjnym) w Holandii, Belgii, Francji, we Włoszech, w Hiszpanii, Portugalii, USA, w Ameryce Południowej, Kanadzie, Egipcie, Islandii, Irlandii, na Litwie, na Syberii, w Singapurze, Malezji, Nowej Zelandii i w Australii.

Współpracował jako solista z wieloma operami w Anglii, m.in. z Chelsea Opera Group, New Opera Company, Park Lane Group. W tym okresie dokonał wielu nagrań dla Radia BBC. Nagrywał również w innych krajach, m.in. dla Radio France, Radio Vaticano,  Berliner Rundfunk, Radio Bremen, Bayerische Rundfunk, Norddeutscher Rundfunk, Südfunk Stuttgart, Islandia Radio, Radio Telefis Eireann i Radio New Zealand.

Prof. Rudolf Piernay posiada kwalifikacje z zakresu pedagogiki wokalnej i fortepianowej, jak również zdobył w swej karierze doświadczenie jako dyrygent chóralny.
W 1974 roku został profesorem w Guildhall School of Music and Drama, gdzie prowadził zajęcia głównie z niemieckiej liryki wokalnej. Jako nauczyciel śpiewu solowego od wielu lat cieszy się wielkim zainteresowaniem zarówno w Europie, jak i za granicą. Prowadził kursy mistrzowskie nawet w tak odległych miejscach, jak Alaska czy Nowa Zelandia.
W 1981 roku został zatrudniony w Fellow Guildhall School of Music and Drama (FGSM), a następnie w roku 1990 w Królewskiej Akademii Muzycznej (ARAM). Od 1991 roku jest również profesorem śpiewu solowego w Hochschule für Musik w Mannheim, gdzie uczy do dziś.
W latach 1992 – 1993 był gościnnym profesorem w Hochschule für Musik w Detmold. Prowadził kilkutygodniowe kursy wokalne jako profesor wizytujący w Juilliard School w Nowym Jorku.

W ostatnich latach rozszerzył swoją działaność dydaktyczną i odbywa regularne wizyty jako nauczyciel wizytujący w wielu ważnych letnich szkołach operowych, podczas których studenci odbywają praktyki  zawodowe pod jego kierunkiem. Są to: Instytut Steans w ramach Festiwalu Ravinia, Lyric Opera w Chicago (Centrum Artystów Amerykańskich), Houston Grand Opera Studio, Program Rozwoju Młodych Artystów przy Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Songfest w Los Angeles. Uczy również  podczas Wiener Meister Kurse i w  Letniej Szkole Mozarteum w Salzburgu. Jest konsultantem wokalnym w studio operowym w Bayerische Staatsoper w Monachium.

Wielu obecnych i byłych jego studentów występuje stale w teatrach operowych na całym świecie. Uczniowie profesora Piernay’a są laureatami najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów wokalnych, takich jak: Cardiff Singer of the World, Britten–Pears Young Artist Programme, Mobil Song Quest (Nowa Zelandia), s’Hertogenbosch w Holandii, Mozart Competition w Salzburgu, Internationale ARD-Musikwettbewerb w Monachium, Internationale Hans-Gabor-Belvedere-Wettbewerb we Wiedniu, Internacional de Monserrat Caballé Cant, Międzynarodowy Konkurs Wokalny w Tuluzie oraz Konkurs Neue Stimmen.