Paul Esswood (Anglia)

Paul Esswood - kontratenor

Jeden z czołowych kontratenorów na świecie. Występował zarówno na najważniejszych scenach europejskich, jaki i amerykańskich, współpracował między innymi na stanowisku pierwszego kontratenora z mediolańskim Teatro alla Scalla. Brał także udział w wielu znaczących festiwalach muzycznych, między innymi w Salzburgu, Grazu, Aix-en-Provance. Jego repertuar jest niezwykle obszerny: od najważniejszych dzieł Bacha, Händla, Purcella, Monteverdiego, Mozarta, Haydna, Schuberta czy Schumana po utwory współczesnych kompozytorów, jak Schnittke czy Penderecki. Ma za sobą wiele znaczących ról, występów i nagrań. Między innymi brał udział w historycznym już. wykonaniu oper Monteverdiego pod batutą N. Harnoncourta w operze Zurychu, które było nagrywane i transmitowane.
Warto nadmienić, że wiele partii we współczesnych operach zostało napisanych specjalnie z myślą o nim, wymienić tu należy, min. tytułową rolę w Akhnaten Philipa Glassa (premiera 1984, Stuttgart) czy partię Śmierci wRaju utraconym Krzysztofa Pendereckiego, którą Esswood wykonywał w Chicago, Mediolanie i Stuttgarcie.

Paul Esswood ma w swoim dorobku przeszło 150 nagrań, wśród nich opery Monteverdiego, działa J.S. Bacha, m. in. nagranie wszystkich kantat pod kierownictwem muzycznym N. Harnoncourta i G. Leonhardta dla wytwórni Teldec.

Paul Esswood jest profesorem Royal Academy of Music, gdzie prowadzi zajęcia z interpretacji wokalnej utworów barokowych. Prowadzi także kursy mistrzowskie dla młodych śpiewaków na różnych uczelniach muzycznych. Za swoją działalność w upowszechnianiu muzyki baroku został uhonorowany w 1992 roku nagrodą Händel-Preis.

Obecnie Paul Esswood, wykorzystując swe niebywałe doświadczenie zdobyte na scenie jako wykonawca muzyki baroku, rozpoczął karierę dyrygenta. Na festiwalu w Chichester (Wielka Brytania) prowadził między innymi opery Henry’ego Purcella The Fairy Queen, Dydona i Eneasz oraz Król Artur. Dyrygował także Mesjaszem Händla oraz Mszą b-moll J.S. Bacha. W Krakowie wraz z Capella Cracoviensis wykonał The Fairy Queen Purcella orazIzrael w Egipcie Händla. W Bydgoszczy prowadził wiele koncertów prezentujących najznakomitsze dzieła, zarówno wokalne, jaki i instrumentalne z dorobku Bacha, Händla czy Vivaldiego. Prowadził także na Varazdin Baroque Evenings Festival w Chorwacji światową premierę operyPompeo Magno Cavalliego, która to realizacja została uhonorowana Nagrodą im. Ivana Lukačica.