prof. Bożena Harasimowicz

Bożena Harasimowicz

Prof. Bożena Harasimowicz – sopran, studia wokalne ukończyła z wyróżnieniem w gdańskiej Akademii Muzycznej (1989) w klasie śpiewu prof. Zofii Janukowicz – Pobłockiej. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. II nagroda na konkursie im. A. Dworzaka w Karlowych Varach (1986), VI miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. J.S. Bacha w Lipsku (1988), finalistka Konkursu ARD w Monachium (1992).Nagrodzona Medalem Prezydenta Miasta Gdańska w dowód uznania za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.(2005) oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi za wieloletnią służbę Prezydenta RP (2011). Od roku 2012 profesor tytularny sztuk muzycznych.
Występowała w kraju i za granicą z wieloma znanymi i cenionymi dyrygentami, jak: Kazimierz Kord, Antoni Wit, Jerzy Semkow, Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Helmuth Rilling, Rolf Beck, Gilbert Levin, Uroz Lajovic, Peter Marchbank, śpiewając na takich scenach, jak: Filharmonia Narodowa, NOSPR w Katowicach, Filharmonia w Berlinie, Monachium, orkiestra NDR w Hamburgu, Orkiestra Radiowa w Bratysławie, Filharmonia w Belgradzie, Hunter College w Nowym Jorku, Estonia Concert Hall w Tallinie, Musikverein we Wiedniu, Teatro Real w Madrycie, Chicago Symphony Orchestra. Uczestniczyła w wielu znaczących festiwalach: „Wratislavia Cantans”, „Warszawska Jesień”, „Festiwal Wielkanocny” w Krakowie, Festiwal Ludviga van Beethovena w Warszawie, Festiwalu Pablo Casalsa w Puerto Rico, Modern Wien Festival we Wiedniu, Bejing Music Fetival w Pekinie, Festiwalu Schleswig-Holstein oraz Rheingau Musikfest. Na jej repertuar składają się przede wszystkim wielkie dzieła wokalno-instrumentalne, oratoria, msze, kantaty, motety, psalmy, dzieła symfoniczne, operowe, a także pieśni z towarzyszeniem fortepianu i orkiestry. W latach 1997-2005 współracowała z wybitnym polskim kompozytorem i dyrygentem – Krzysztofem Pendereckim (europejska premiera Siedem Bram Jerozolimy Filharmonia Narodowa pod dyr. K. Korda) wykonując jego utwory w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Dokonała również kilku wersji płyt CD i DVD z utworami K.Pendereckiego wydanymi przez NAXOS oraz CDAccord (m.in. Credo i Siedem Bram Jerozolimy – płyta nagrodzona Fryderykiem 2000 w kategorii Muzyka Współczesna).
W roku 2005 podczas wizyty Papieża Benedykta XVI w Kolonii w ramach Światowych Dni Młodzieży, artystka wykonała Missę Solemnis L. Van Beethovena pod dyr. Gilberta Levina wraz z Royal London Symphony and Choir.
Koncert został zarejestrowany na płycie DVD  (Arthaus Musik). Kolejnym ważnym wydarzeniem był jej udział w uroczystym koncercie podczas Narodowej Konferencji Biskupów z okazji 40 rocznicy Nostra Aetate w Bazylice National Shrine w Waszyngtonie (USA) – L. van Beethoven „IX Symfonia – Oda do radości” z St. Lukas Orchestra z Nowego Jorku.

W latach 2000 – 2008 współpracowała z Teatrem Wielkim w Warszawie, jako solistka.
Najważniejsze przedstawienia to: G. Verdi – Don Carlos (2000) – Głos z nieba w reż. Warlikowskiego, W.A. Mozart – Don Giovanni (2002-2008)- Donna Elvira – w reżyserii Mariusza Trelińskiego, G. Puccinii – La Rondine (2003) -Magda – w reżyserii Marty Domingo oraz W.A. Mozart – Czarodziejski flet (2006) – I Dama – w reż. Achima Freyera.
W sezonie 2008/2009 rozpoczęła współpracę z Operą Bałtycką, gdzie brała udział w wykonaniu opery Don Giovanni W.A. Mozarta w reż. Marka Weiss – Grzesińskiego pod muzycznym kierownictwem Jose Marii Florencio Juniora (premiera 12.04.2008) oraz Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego (2012).
Oprócz działalności koncertowo – operowej od roku 1989 artystka stale zajmuje się pedagogiką wokalną. W tym roku obchodzić będzie 25 lecie pracy pedagogicznej.
Prowadzi kursy mistrzowskie dla studentów wokalistyki. Pierwszy taki kurs odbył się w 2005 roku w Akademii Muzycznej w Tallinie (Estonia) dla studentów Akademii Muzycznych krajów nadbałtyckich. W latach 2006/2007 w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy poprowadziła Warsztaty Wokalne. Od 2009 roku prowadzi kursy mistrzowskie w ramach Letniej Akademii Śpiewu.
Była członkiem jury w ramach XIII Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2009), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. J.S. Bacha w Greifswaldzie (2011), Ogólnopolskiego Konkursu im. Marii Stankowej w Olsztynie, przewodniczącą jury Ogólnopolskich Przesłuchań Szkół Muzycznych II stopnia w Olsztynie (2014 – CEA). Od roku 2014 jest odpowiedzialna za organizację światowych przesłuchań kwalifikacyjnych do Międzynarodowego Konkursu Belvedere im. Hansa Gabora. Od marca 2009 prowadzi własną agencję artystyczną wspierającą młodych artystów śpiewaków. Pomysłodawczyni i organizatorka Letniej Akademii Śpiewu. Od 2014 Dyrektor Naczelna i Artystyczna festiwalu Sopockie Dni Sztuki Wokalnej.